Prague Hacks

Sdílené město

Otevřená data pro lepší život ve městě

Největší open data hackathon v historii Prahy
Registrace uzavřena

Hackathon: 12. - 14. června v Node5
Zahřívací událost: 8. června

Projekty

Naše školy [VITEZ]

Tým: Marek Lisý, Šimon Rozsíval, Martin Egrt, Honza Kašpárek, Lenka Moutelíková, Tomáš Fejfar, Michal Zwinger

Naše školy je platforma pro otevřená data o školách, která aktuálně nejsou standardizovaná nebo veřejně přístupná a nemohou tedy být využita pro porovnání škol, hledání volných míst apod. Postavili jsme úložnou platformu s API a ukázkovou aplikací, abychom ukázali, co vše jde vytvořit s dobře dostupnými daty. Pro počáteční verzi jsme využili data o školách na Praze 7 a 8.

Použité technologie: node.js, elasticsearch, MySQL, PHP, Linux server, Azure

Parkování v Praze

Tým: Ivo Šmíd, Jiří Brůžek

Děláme řidiče šťastné tím, že jim zajistíme jedno volné parkovací místo pro jejich auto. Pomáháme jim přijet na schůzku, do kanceláře nebo rande včas. Naše aplikace má aktuální informace o nejbližším parkovacím stání a řidič ho může i zaplatit, když chce. Ušetříte palivo, čas a peníze. Chcete najít jedno parkovací stání?
https://github.com/bedla/parkovani-v-praze

NeverRun

Tým: Jakub Žitný, Felix Palmer, Jaroslav Jirava, Petr Čmela, Lenka Vraná, Jan Sovka

NeverRun je pro každého kdo denně dojíždí hromadnou dopravou. Ukazuje pozici dopravních prostředků kolem vás. Teď už víte, jestli si musíte pospíšit, abyste stihli metro nebo vlak nebo můžete zpomalit. Využili jsme data od Magistrátu hl. m. Prahy pro simulaci serveru ukazujícího data o pozici dopravních prostředků. Město Praha plánuje brzy spustit skutečný server a naše aplikace bude připravena!
http://neverrun.github.io/

City Activity

Tým: Jan Egert, Petr Egert, Pavel Kolář, Jura Cibula

Jak vypadá běžný den v Praze? Co se děje kolem? Která místa navštívit a kterým se radši vyhnout? Kde vám pravděpodobně odtáhnou auto nebo vaše dítě u školy srazí bezohledný řidič? Vyzkoušejte naši aplikaci zobrazující ruch Prahy ve 3D!

WebGL + Babylon.js, Google API, PHP, Apache, MySQL
http://www.city-activity.com/

DanubeHack

Tým: Martin Tuchyňa, Marek Hubáček, Zuzana Okániková, Jáchym Čepický, Michaela Rybičková, Maksym Verteletskyi, Mario Kamburov

PragueHacks predstavuje dôkaz potenciálu inovácií v oblasti geo údajov a informačných technológií. Podobne aj v Dunajskom regióne, napriek zrejmému dopytu, pretrváva nedostatok podobných iniciatív. DanubeHack Bratislava preto chce napomôcť zlepšiť túto situáciu & vďaka inšpiráciám z PragueHack bol pripravený návrh webu pre toto podujatie.

Link: http://danubehack.ozpronatur.sk/

sbirej.to

Tým: Vojtěch Švec, Jiří Špác

Sbirej.to je aplikace zaměřená na psí exkrementy, které snižují kvalitu života v Praze.
Sbírá data o
neuklizených psích exkrementech
pozici košů na exkrementy
počtu pytlíků u košů
Příklady využití
snazší uklízení exkrementů (majitelé psů)
zlepšit a úklid a údržbu košů (občané, město, firmy)
Zatím jsme nepoužili žádná pražská data, vytváříme nový dataset.

ŠtěstíčkuNaproti

Tým: Josef Gattermayer, Dominik Veselý, Jan Brejcha

ŠtestíčkuNaproti je mobilní aplikace pro iPhone a Apple Watch, která snižuje svým uživatelům pravděpodobnost, že ve městě budou okradeni, zbiti či jinak trýzněni.

Na rozdíl od map kriminality, které posuzují jednotlivé okrsky z dlohodobého trendu, ŠtěstíčkuNaproti vyhodnocuje situaci v aktuální lokalitě v aktuálním čase.

Rychlý pohled na hodinky či telefon ukáže na stupnici od 1 do 5 míru aktuálního ohrožení - např. při vstupu do temné ulice je možné zkontrolovat, jestli je tato ulice nebezpečná, či nikoliv. Míru ohrožení je možné taktéž reportovat - ať už se jedná o konkrétní čin (krádež, osoba pod vlivem, bitka, přepadení, vandalizmus), či pouze špatný pocit z daného místa (na stupnici od 1 do 5).

Míra ohrožení je vypočítána syntézou ze tří zdrojů: dat záchranné služby, dat městské policie a dat hlášených uživateli. Veřejné datové zdroje jsou odpovídajícím způsobem profiltrovány, u záchranné služby jsou brány v potaz pouze incidenty jako NAPADENÍ, INTOXIKACE, STŘELBA, u datasetu městské policie je naopak zahozena většina přestupků (především dopravních).

Technologie: Native iOS, Cloudant (CouchDB)
https://www.ackee.cz/blog/ackee-pragehacks-idea-stestickunaproti/

Open Flats

Tým: Radek Švarz, Tereza Praksová, Ondrej Ešler, Jindřich Mynarz, Michal Vrchota

Byty otevřeně pomáhají zpřístupnit dostupné nájemní byty v majetku města. Jde o službu pro úředníky i občany.

Technology: IBM bluemix (php, ruby, mongo db),Leaflet, open refine. Data used: municipal property and rental data, IPR Prague, open street map.

Github: https://github.com/techi602/praguehacks­-open­-flats
bluemix http://praguehacks­-open­-flats.mybluemix.net/maps

WalkingAreas

Tým: Arnošt Müller, Martin Tesař, Michal Med

Pěší dostupnost stanic metra je webová mapová aplikace ukazující docházkovou vzdálenost stanic metra a vlaku. Uživatel může jedním klikem vypočítat demografii a dostupnost jakékoliv lokality v Praze. Použili jsme data IPR, demografické statistiky od Českého statistického úřadu, data o linkách a zastávkách a Open Street Map.

Použité technologie: ESRI, PostgreSQL+PostGIS, REST API v Python-Django, mapová knihovna LeafletJS and AngularJS web framework, open source využívající PostgreSQL+PostGIS na Azure

Signalizator

Tým: Jan Kolář, Martin Chapčák, Vojtěch Kurka, Jakub Stejskal, Eliška Doležalová, Jan Kučera

Obecní úřední desky obsahují cenné informace, bohužel ale v podobě tisíců nestrukturovaných oznámení, které je těžké sledovat. Signalizátor tyto informace shromažďuje a geolokuje. Už nemusíte hledat relevantní informace - stačí jednoduše vybrat ulici a dostanete upozornění, kdykoliv se objeví nové oznámení.

Naše řešení jsme postavili na Microsoft Azure s využitím AngularJS, Leaflet, PHP, Java, Spring, Lucene a obecních dat z edesky.cz.

http://www.signalizator.cz/

CleanData

Tým: Radek Švarz, Tereza Praksová, Ondrej Esler, Jindřich Mynarz, Michal Vrchota

CleanData (Open data pumps framework) pomáhají učinit otevřená data skutečně otevřenými s použitím opensourcového nástroje data pumps, API, kterou je možné nasadit na cloudové platformy.

Vstup: původní excelové tabulky (noční můra)
Výstup: čistá data skrze API.

WALKz

Tým: Albert Uchytil, Peter Malina, Vojtech Mašek, Anna Šubrtová, Adam Benda, Pavel Hübner, Martin Štěpař

Běžné mapy vždy ukazují nejrychlejší cestu do vaší destinace. To ale nemusí vždy být nejlepší řešení pro lidi, kteří mají spoustu času a chtějí objevovat město.

WALKz umí najít nejlepší cestu dle preferencí uživatele. Zeleň, hustota populace, hlukové znečištění - každý si může najít svou ideální cestu. Nechoďte hlavní ulicí, když se nabízí cesa parkem. Zkoumejte, relaxujte a zlepšete si zdraví procházkou.

Choďte. Běžte. Užívejte si!

Použitá data: zeleň , hlukové mapy, POI, pěší trasy, znečištění, výška terénu, zastavěné plochy.
Použité technologie: Bluemix, Azure, Node.js, OpenLayers, WinPhone .NET

Storyteller Prague

Tým: Ondrej Tomčík, Dominik Paľo, Peter Malík

Výlety a dovolené ve městě jsou stále více populární. Před cestou si můžete připravit trasu, objednat prohlídku… pokud máte čas. Ale nikde neuslyšíte zajímavé příběhy, která znají jen místní.
Naše aplikace nabízí mobilní (offline) tematické audioprohlídky jako Zlatá Praha, Josef Lada, romantnická procházka Letnou apod. Provede vás městem a bude vyprávět příběh. Můžete vyzkoušet kvíz a sdílet jej nebo postnou fotku. Dostanete upozornění na slevy v restauracích na vaší trase. A mnoho dalšího!

Použité technologie: Xamarin, Azure.

wHeReToLiv.prg

Team: Robert Arzumanov, Vojta Dlapal, Axel De Acetis, Petr Flégr, Alžběta Gardoňová

BwHeReToLiv.prg pomáhá najít nejvhodnější lokality a nemovitosti v Praze. Hodnotí místa podle profilu uživatele a vytváří doporučení. Model využívá otevřená data o životním prostředí, kriminalitě, otevřená data IPR a matematický model vypočítávající skóre.

Použité technologie: R scripts, MS Azure, Postgis DB.

Spojili síly, aby využili potenciál otevřených dat města.

Jeden víkend. Hromady pražských dat. Nic není nemožné. Sestavte tým, představte svůj nápad a vytvořte inovativní aplikace, vizualizace a analýzy, které zlepší kvalitu života všech Pražanů. Prozkoumejte a zlepšete vztah lidí k jejich městu a potkejte se s podobně naladěnými hackery a kreativci.

This Hackathon has been made possible by the support of
Jaká otevřená data budou k dispozici?

Usilovně pracujeme na tom, abychom zajistili co nejvíce užitečných datasetů. Jedná se např.

geodata
mapy, infrastruktura, úroveň hluku, ceny nemovitostí
mobilita a přístupnost
veřejná doprava, cyklistika, bezbariérovost
kriminalita a bezpečnost
volby a politika
územní plánování

MENTORS

Bohdan Baron

#GIS #ÚzemníPlánování #Data

Bohdan pracuje na Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy jako datový specialista. Jeho hlavní náplní práce je správa dat a koordinace projektů z oblasti dat – vizualizačních, analytických a administrátorských. Ve svém volném čase se věnuje sportovním aktivitám a cestování.

Lucie Stejskalová

#MěstskéStrategie #Architektura #Urbanismus

Lucie působí na Institutu plánování a rozvoje v Sekci strategií a politik a studuje Ph.D. na Fakultě architektury ČVUT. Věnuje se provázanosti strategického a územního plánování. Je autorkou knihy Myslet město - současné městské strategie. V současnosti se věnuje na IPR Strategickému plánu hl. m. Prahy a spolupráci s městskými částmi.

Jáchym Čepický

#Geodata #GeoPython #OpenSource

Jáchym je vývojář mapových aplikací a původní autor projektu Python Web Processing Service. Přispívá do řady opensourcových projektů, je zakládajícím členem sdružení OSGeo.cz a členem Open Source Geospatial Foundation. Aktuálně působí jako lektor specializovaný na (Geo)Python v GISMentors a programátor ve firmě Geosense.

Jiří Čtyroký

#Geodata #GIS #DataPrahy

Jiří je ředitelem Sekce prostorových informací Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Řídil projekty jako Digitální mapa Prahy, Centrální datový sklad GIS hl. m. Prahy nebo Územně analytické podklady hl. m. Prahy. Působí též na Fakultě architektury ČVUT, kde vyučuje geografické informační systémy.

Vítek Ježek

#Backend #Cycling #WebApps

Vítek je spoluzakladatelem webdeveloperské společnosti manGoweb. Realizuje Rekola, bikesharingový systém, který nepoužívá stanice - místa, kde si kolo můžete půjčit a vrátit. Kola jsou jednoduše zamknuta v ulicích kombinačním zámkem. V mobilní aplikaci si najdete nejbližší kolo a kombinaci jeho zámku. Po roce provozu se systém rozšířil po celé ČR: z Prahy do Brna, Olomouce, Pardubic a Hradce Králové.

Kateřina Hynková

#3Ddata #ProstorováAnalýza #DataPrahy

Kateřina pracuje jako datový analytik v Sekci prostorových informací Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Specializuje se na 3D data a analýzu prostorových dat především pro účely územního plánování. V současnosti studuje magisterský obor Historická sociologie na Karlově univerzitě, kde se zaměřuje na analýzu dat z kvantitativních sociologických výzkumů.

Martin Landa

#GIS #GRASS #OpenSource

Martin je vývojář otevřeného softwaru. Od roku 2007 působí jako koordinátor vývoje grafického uživatelského rozhraní pro systém GRASS, na který se specializuje i jako školitel v GISMentors. Na Katedře geomatiky Stavební fakulty ČVUT založil výzkumnou laboratoř OSGeoREL. Je členem mezinárodní organizace Open Geospatial Foundation a občanského sdružení Otevřená GeoInfrastruktura.

Martin Ouředníček

#SociálníGeografie #Demografie #UrbanStudies

Martin vede Urbánní a regionální laboratoř URRlab na Přírodovědecké fakultě UK. Jeho výzkum se zaměřuje na studium urbanizačních procesů, suburbanizaci, sociální prostředí, vnitřní prostředí měst, teoretické otázky sociální geografie a urban & community studies. Ve svých projektech se zabýval např. prognózou demografického vývoje a jeho dopadů na kvalitu života.

Ondřej Plevka

#IBMBluemix #mobile #wearables #mobileEnthusiast

Ondřej je nadšenec do mobilních technologií. V IBM propojuje svět cloudu a mobilu, svou vášeň pro nové technologie realizuje v cloudové inovační laboratoři pro střední a východní Evropu. Aktivně spolupracuje s komunitou vývojářů.

Matěj Soukup

#GISanalýza #UrbanPlanning #OpenData

Matěj pracuje na Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy jako datový analytik. Jeho hlavní náplní práce jsou analýzy prostorových dat o městě pro účely územního plánování. Kromě toho se zabývá publikací a vizualizací geodat na internetu. Na Karlově univerzitě spolupracuje na projektu historickygis.cz, jehož cílem je zpracování a publikace prostorových a statistických dat z historických cenzů.

Jan Pospíšil

#Microsoft #Azure #IoT

Jan je software a solution architekt, programátor, technokrat i síťař. Působí jako senior technology evangelist v Microsoftu a je zodpovědný za Azure, DevTest a IoT. Prošel projekty ve finančním, výrobním, retail, services, telco a veřejném sektoru se zaměřením na Azure, IoT, Win10, Wearables, .NET, ML, Retail atd.

Josef Šlerka

#socialnetworkanalysis #Rstats #datamining

Josef je šéf výzkumu a vývoje ve společnosti Socialbakers, vedoucí oboru Studia nových médií a Ph.D. student informační vědy na Karlově univerzitě. Všechny jeho zájmy se protínají v jednom bodě - symbolické analýze. V současné době se Josef věnuje zejména strojové analýze dat ze sociálních médií.

Maksym Verteletskyi

#IBMBluemix #startups

Maksym je zkušený podnikatel. V IBM vede inovační laboratoř IBM CEE Cloud Innovation Lab pro střední a východní Evropu. Každodenně pomáhá startupům vyladit jejich strategii a byznys modely.

Microsoft a IBM poskytnou softwarové licence a hosting v hodnotě tisíců korun. Všichni účastníci obdrží cloudové služby Microsoft Azure v hodnotě 100 dolarů. Všechny projekty, které budou pokračovat po hackathonu, dostanou příležitost zapojit se do tříletého programu Microsoft Bizspark, který zahrnuje software v hodnotě až 25 000 dolarů, kredit na cloudové služby ve výši až 27 000 dolarů a technickou a marketingovou podporu od Microsoftu.
Vítězné projekty získají zrychlený přístup do programu Microsoft BizSpark+ který obnáší kredit na cloudové služby Azure do výše až 60 000 dolarů na rok.
Fond Otakara Motejla nabídne vybraným projektům šanci dále svůj nápad rozvíjet v přímé spolupráci s radnicemi a s finanční podporou Fondu.
Způsobilé nekomerční projekty budou pozvány do Laboratoře Vodafone Nadace.
Způsobilé komerční získají zrychlený přístup do akceleračního programu StartupYardu s možností seed investice až 280,000 euro.
Vybrané projekty dostanou možnost prezentovat výsledky své práce na konfrenci ReSITE, která se koná 18. - 19. června.

S účastí je spojen symbolický registrační poplatek 250 Kč, který pomůže pokrýt část našich nákladů, včetně jídla a pití na celý víkend. Událost je nezisková.

Abychom zajistili hladký a produktivní průběh hackathonu, pořádáme 8. června zahřívací setkání. Budete se moci zorientovat v dostupných datech a potkat se se zástupci města, kteří za data zodpovídají. IBM a Microsoft si připraví krátkou prezentaci jejich vývojářských prostředí. Díky tomu budete mít skoro týdenní náskok a můžete si promyslet, jaká data využijete nebo které nástroje jsou pro Vás vhodné.

Rozhodně ne! Událost je otevřena komukoliv, kdo se zajímá o českou metropoli. V Node 5 bude možné přespat (ve vlastním spacáku). Oficiálním jazykem bude angličtina.

IBM a Microsoft, kteří jsou sponzory akce, poskytnou volný přístup a odbornou pomoc k jejich nejnovějším cloudovým technologiím: Microsoft Azure a IBM BlueMix. Tyto nástroje umožňují vývojářům pracovat v jejich oblíbených programovacích jazycích jako jsou ASP.NET, PHP, Python, Node.js a v závislosti na použité platformě využít nástroje jako Watson, Cloudant, Mongo DB, Twilio, Elephant SQL, BigInsights for Hadoop, BigInsights for Twitter.

Rozhodně! Můžete plody svojí práce zveřejnit jako open-source, pokud budete chtít. Z účasti neplynou žádné povinnosti, stačí jen použít otevřená data a vytvořit nové možnosti pro obyvatele Prahy, firmy nebo zástupce města.

Vůbec ne. Na začátku hackathonu budete mít šanci prezentovat svůj nápad všem účastníkům, nebo se přidat k týmu, který Vás zaujme. Týmy se mohou různě kombinovat nebo dělit na základě zájmů a cílů. Tým by měl mýt 2 - 5 členů s různými dovednostmi.

Proč se přihlásit?


Sdílené město, stejně jako ekonomika sdílení, je novým a sílícím trendem, který dává občanům šanci více se podílet na podobě svých měst. Ekonomika sdílení mění osobní vztahy, prostory i budovy měst po celém světě, včetně naší milované Prahy. Sdílené bydlení, kanceláře nebo auta nám umožňují efektivně a ekonomicky využít veřejnou infrastrukturu. Ale musíme jí ještě dál.
Sdílení města nás učí lépe reagovat na změny v prostředí, ekonomice a politickém i společenském životě. Posiluje též naše bezpečí a schopnost budovat férovější, silnější a šťastnější město pro všechny.

Město 21. století musí zužitkovat veřejná data na sdílených platformách, aby jej jeho obyvatelé mohli promýšlet a měnit zevnitř. S pomocí nových znalostí a nástrojů mohou Pražané společně vymyslet a prosadit veřejné i komerční služby, které jsou jednoduché, efektivní a snadno přístupné.
S pomocí místních hackerů se Praha může změnit v lídra inovací a inspirovat ostatní města.
Pražský hackathon je šance popustit uzdu představivosti a změnit svůj občanský postoj k našemu skvělému městu.

Webdesign by Ian V. A. Kjær - Startupyard